Rus ruhunu yansıtan bir şehir - başkent Moskova

    Moskova'da tatil her mevsim çok güzeldir. 

  Yaklaşık 15 milyon nüfusuyla Rusya Federasyonu'nun politik, sanayi, kültür başkenti olan Moskova dünyanın da en büyük kentlerinden bir tanesidir.

  Moskova nehrinin içinden geçtiği bu şehirin metro sistemi dünya'nın en yoğun işleyen metrolarından biri olmanın yanında mimarisi ile de dünya'nın en çok ilgi çeken ve ziyaret edilen yerlerinden biridir.

 Eurovision 2009'a ev sahipliiği yapmış olan şehir dünya'nın en pahalı şehirler sıralamasında üst sıralarda yer almaktadır. 

 Dünya'da en çok milyarderin yaşadığı şehirdir. 

 Dünya tarihinde önemli bir rol oynamış olan bu kent tren yolları, kara yolları, nehir limanları ve hava alanları ile aynı zamanda büyük bir ulaşım merkezidir.    

  Bu şehir karasal iklimin hakim olduğu bir bölgededir ve ani hava değişimleri görülmez

 Ağırlıklı sanayi çelik imalatı üzerine olan kentte araba ve makine parçaları, elektronik, kimyasal madde ve petrol ürünleri, aydınlatma teknolojisi, gıda üretimi alanlarında da tesisler mecvuttur. 

 Aynı zamanda bir eğitim şehri olan Moskova’da, Rus bilim akademisi, tarım akademisi, eğitim akademisi ve sanat akademisi gibi 1000 den fazla bilimsel araştırma enstitüsü ve 80’den fazla eğitim kurumu, üniversitenin yanı sıra güzel sanatlar üzerine bir çok yüksek okul da bulunmaktadır. 

 Bu metropolde 60’tan fazla profesyonel tiyatro bulunmaktadır. Bunların arasında tüm dünyaca bilinen Bolshoy tiyatrosu, Maly tiyatrosu, daha sonradan Chekov adını alan Moskova Sanat Akademisi Tiyatrosu, Taganka tiyatrosu, merkez kukla tiyatrosu öne çıkan tiyatrolardan bir kaçıdır. 

 Moskova’da ayrıca Rus devlet kütüphanesi, yabancı edebiyat kütüphanesi, tarih kütüphanesi, Pushkin güzel sanatlar müzesi, tarih müzesi, Borodino panoramik müzesi, Tretyakov galerisi gibi kütüphaneler ve müzeler de bulunmaktadır. 

Source: 

https://www.youtube.com/watchv=rAxhaiNNfRk&feature=youtu.be