ROMANTİZM DOLU 

Sankt Petersburg şehri

    Rusya'da tatil deyince akla ilk gelenler arasında Sankt Petersburg şehri olacak. Sankt Petersburg’da tatil yapmak yılın 12 ayı sizlere mükemmel bir deneyim sağlayacaktır. 200 yıl boyunca Rus İmparatorluğuna başkentlik yapmış bu görkemli şehir şüphesiz Avrupa’nın hatta dünyanın en güzel şehirlerinden bir tanesi. Çar Deli Petro tarafından 1703 yılında Rus Çarlığı’nın Avrupa’ya açılan kapısı olması amacıyla kurulan şehir, Rus İç Savaşı sırasında Petrograd, yılları arasında yani Sovyetler Birliği döneminde Leningrad olarak anılmıştır. 

  Sankt Petersburg Rusya Federasyonu’nun ikinci en büyük şehridir. Ülkenin kuzey-batısında, Baltık denizinin hemen kıyısında bulunmaktadır. Şehrin nüfusu 5 milyonun üzerindedir. Baltık denizinin etkisiyle Sankt Petersburg Moskova’ya göre daha yumuşak bir iklime sahip. Ortalama hava sıcaklığı kışları – 5, yazları + 20-25 derece civarında seyreder. En soğuk ay Şubat, en sıcak ay Temmuz’dur. Kasım ayında yağmaya başlayan kar, nisan ayında tamamen erimiş olur. Ilıman iklimi sayesinde Sankt Petersburg’da kış oldukça yumuşak olduğu için bu mevsimde de şehrimizi gezme imkani çok daha keyifli olmaktadır. 

 Sankt Petersburg, Neva adlı 74 kilometre uzunluğu olan nehrin deltasında bulunan 42 ada üzerinde kurulmuş bir şehirdir. Sankt Petersburg'da sadece Neva Nehri değil 80'e yakın nehir kolu bulunmaktadır, bu kollar üzerinde inşaa edilmiş 342 adet köprü bulunmaktadır. 

  Geniş bulvarları, dingin suları, köprüleri ve çarlık mimarisinin bazı örnekleri sayesinde şehrin Kuzey Venediği olarak anılmaktadır. Sankt Petersburg’un en önemli özelliklerinden biride Dünya üzerinde bulunduğu konum itibari ile Beyaz Geceler'i en iyi görebileceğiniz şehirlerden biridir. 

 Haziran ve Temmuz aylarında şehir, karanlık yerini kısa bir alaca karanlığa bırakıp giderken meşhur Beyaz Geceler yaşanır. Yaz döneminde gün ışığı 22-23 saat boyunca kendini göstermekle birlikte kış dönemine geçtiğimizde en fazla 7 saat görünmektedir. Beyaz geceler yaklaşık olarak Mayıs ayı sonundan Eylül ayı başına kadar yaklaşık 80 gün devam etmektedir. 

 Bu doğal güzelliklerinin yanı sıra Sankt Petersburg dünyanın en muhteşem 8 mimari şehir arasında gösterilmiştir. Şehir Avrupa Mimarlar Birliği'nin koruması altında bulunuyor. 

 Sankt Petersburg şehrinin yanı sıra çevre şehirlerden olan Peterhof, Pushkün, Pavlovsk, Strelna, Lomonosov kasabaları tarihi, kültürel ve mimari öneminden dolayı UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesine alınmıştır. Bu kasabalarda bulunan dünya çapında meşhur Sankt Petersburg’un yazlık sarayları da gezilebilir. 

 Sankt Petersburg’da bulunan 100’den fazla müze, 150’den fazla tiyatro, 30’a yakın sergi salonu, 5 opera, 1000’e kadar kütüphane ile Dünya'nın en önemli kültür merkezlerinden biridir. Müzeleri dünyanın en zengin koleksiyonlarına sahiptir. 

 Şehirdeki ünlü Hermitage Müzesi çarların geniş özel sanat koleksiyonlarına ev sahipliği yapar ve dünyanın en büyük müzelerinden biridir. Ayrıca Dostoyevski, Puşkin, Anna Akhmatova ve Rimsky-Korsakov’un evleri de müze olarak kullanılmaktadır.

 Tüm bu bahsettiğimiz özellikleri sayesinde St.Petersburg`a Rusya’nın kültürel başkenti denilmektedir. 

Sankt Petersburg gezilecek tarihi ve kültürel eserlerinin yanında gastronomi alanında da eşsiz bir şehirdir. Ziyaretiniz esnasında dünya çapında meşhür olan Borsch çorbasını, dana etinden yapılan Beefstroganof’u, mantarlı peynirli Joulien'i, havyarlı krepleri ve tabiki çeşitli mezeler ile servis edilen Rus votkasını deneme imkanınız olacak.

 Sankt Petersburg’da gece hayatı da çok canlı olur. Şehirde 2000’den fazla çeşitli gece kulübü bulunmaktadır. 

  Sankt Petersburg’da eğlence yazın ve kışın devam eder. Ayrıca bu şehir çok sakin, güvenilen ve geceleyin bile rahat gezilebilen bir yerdir. Yılın 12 ayı canlı olan gece hayatı sunduğu güven ortamı ile dünyanın bir çok ülkesinden turist çekmektedir. Sankt Petersburg’da polis gündüz gece şehirlileri ve gelen misafirleri korumaya devameder. 

  Baltik ülkeleri ziyaret eden gemi turlarına katılmayı planlıyorsanız mutlaka gezilecek ülkeler arasında Rusya da olsun. Sankt Petersburg’a gemiyle gelip bu şehri gezmek ayrı bir zevk olur.

 Her sene St.Petersbug`u 170 değişik ülkeden 10 milyondan fazla turist ziyaret etmektedir. Bunların çoğu Türkiye’den, Almanya’dan, Amerika’dan, Ingiltere’den ve Fransa’dan, Çin’den, Kore’den, Japonya’dan ve Finlandiya’dan gelir. 

 Aynı anda Sankt Petersburg Rusya devlet başkanı olan Vladimir Putin’in memleketidir.  


Source: https://www.youtube.com/watch?v=OrwuEMisg6w&feature=youtu.be